Czym kierować się przy wyborze bramy przesuwnej?

Brama dwuskrzydłowa kuta Wygodny wjazd na posesję – o to powinien zadbać każdy właściciel działki. Wcześniej zwykle wybierano bramę dwuskrzydłową kutą. To solidne, a jednocześnie świetnie prezentujące się rozwiązanie, które nie zmusza do wyboru między wyglądem a jakością. Obecnie, kiedy technologia przesuwna została dopracowana do perfekcji i również łączy estetykę z funkcjonalnością, bramy takiego rodzaju cieszą się większym zainteresowaniem. Czym kierować się przy ich wyborze? Zobacz!

Wystarczająca przestrzeń – warunek konieczny do spełnienia

O ile brama dwuskrzydłowa kuta może być umieszczona na małej działce, gdzie długość ogrodzenia po jej bokach nie ma znaczenia, o tyle warianty przesuwne zarezerwowane są wyłącznie dla gruntów otoczonych długim płotem. Wynika to ze sposobu otwierania skrzydła, które nie uchyla się do wnętrza posesji, tylko przesuwa się w bok, wzdłuż działki. Dlatego modele te montuje się przy ogrodzeniach, których długość wynosi minimum szerokość wjazdu (plus niewielki zapas).

 

Jeśli zatem światło wjazdu ma mieć 4 m, to ogrodzenie po stronie, w którą skrzydło będzie się przesuwało, musi mierzyć nieco ponad 4 m.

Wytrzymałość

 

Zastanawiając się nad tym, która brama przesuwna będzie idealna, należy wziąć pod uwagę jej wytrzymałość. Ta powinna być dopasowana do częstotliwości używania, czyli otwierania oraz zamykania. Zakładając, że obydwie te czynności stanowią jeden cykl pracy, a ich dobowa ilość nie przekracza 5 lub 6 razy, mamy do czynienia z rzadką eksploatacją, więc nie trzeba inwestować w najdroższe egzemplarze.

   

W takich przypadkach sprawdzi się wersja z pojedynczą sztachetką jak np. wzór A19 z naszego katalogu bram przesuwnych. Tego typu konstrukcja zapewni wieloletnią funkcjonalność. Jeśli jednak na terenie posesji prowadzisz np. działalność gospodarczą i na działkę często wjeżdżają samochody, należy zdecydować się na mocniejszy wariant.

Najlepsza będzie solidna brama z kutego żelaza, która jest inwestycją na długie lata. Możesz też postawić na model przesuwny profilowy – osadzony na dwóch sztachetkach. Taka budowa również zapewni stabilną i bezpieczną pracę konstrukcji nawet przy intensywnym jej użytkowaniu. 

Estetyka ma znaczenie

Wiele osób kojarzy skrzydła przesuwne z topornymi konstrukcjami, które nie prezentowały się najlepiej, kiedy dopiero pojawiły się na rynku. Dlatego często można usłyszeć, że jedynie brama kuta, a najlepiej dwuskrzydłowa, może zapewnić elegancki wygląd wjazdu na posesję. Obecnie sytuacja kształtuje się zupełnie inaczej. Klasyczne, uchylne modele z kutego żelaza rzeczywiście dalej uchodzą wręcz za dzieła sztuki kowalskiej, ale ich przesuwne i jednoskrzydłowe odpowiedniki są równie piękne.

 

Dawno minęły czasy, kiedy konstrukcje ze skrzydłami otwieranymi wzdłuż ogrodzenia, wyglądały mało zjawiskowo. Bramy przesuwne produkuje się z gotowych profili, których wypełnienie może układać się w rozmaite, ciekawe i atrakcyjne dla oka motywy. Takie można znaleźć w naszym katalogu. Świetnie sprawdzają się geometryczne kombinacje lub połączenie nieregularnych linii, jakie można podziwiać np. w modelach: A22, A24 czy A25. Wersje kute przesuwne są zatem tak samo estetyczne, co dwuskrzydłowe odpowiedniki.

Szerokość bramy przesuwnej

Komfort wjazdu zależy głównie od szerokości bramy przesuwnej. Najwygodniejsze są warianty, które zapewniają ok. 4 m wolnej przestrzeni. Takie warunki gwarantują wygodę nawet właścicielom większych pojazdów jak np. SUV-y czy busy dostawcze. W przypadku posiadaczy aut osobowych można rozważyć zamontowanie węższego skrzydła. Mniejszy wjazd może być również podyktowany parametrami działki. Szerokość bramy dopasuj więc do swoich potrzeb i możliwości.

Brama przesuwna – estetyczna i praktyczna

Dostępne dziś bramy przesuwne łączą w sobie zarówno piękny wygląd, jak i funkcjonalność. Są wygodne, łatwe w użytkowaniu, a przy zamontowanym automatycznym napędzie możesz sterować nimi bez wysiadania z pojazdu. Ich montaż jest świetnym rozwiązaniem dla właścicieli obszernych działek, które otoczone są długim ogrodzeniem. W naszej ofercie znajdziesz skrzydła z kutego żelaza w wielu różnych wariantach. Obejrzyj katalog dostępny na stronie i zamów wymarzoną bramę!