Jakie zawiasy do bramy skrzydłowej?

Brama dwuskrzydłowaZawiasy to kluczowe elementy każdej bramy. Od ich doboru oraz montażu zależy, czy całość będzie funkcjonowała sprawnie – a ponieważ ogrodzenie to inwestycja na długie lata, warto poświęcić tej kwestii odpowiednio dużo uwagi. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakiego rodzaju zawiasy będą najlepiej pasowały do kutej bramy jedno- i dwuskrzydłowej – zapraszamy do lektury. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom dokonasz właściwego wyboru.

 

Dlaczego zawiasy są ważne?

Jak wiadomo, brama jest najbardziej reprezentacyjną, a zarazem najmocniej eksploatowaną częścią ogrodzenia. Podczas otwierania i zamykania wszystkie siły działające na skrzydło koncentrują się właśnie na tych niewielkich elementach, jakimi są zawiasy.

Warto pamiętać, że żelazo ma spory ciężar, dlatego wyroby kowalstwa artystycznego – zarówno meble, jak i ogrodzenia, zwykle ważą dużo więcej, niż te wykonane w fabryce. Powoduje to, że zawiasy do kutej bramy muszą być odpowiednio mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Prawdopodobnie będą również nieco droższe. Miej jednak na uwadze fakt, że jest to inwestycja, jaka będzie procentować przez wiele lat i dzięki której zyskasz pewność, że codzienne funkcjonowanie bramy będzie przebiegało bez żadnych komplikacji.

Jakie zawiasy do bramy kutej?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ istnieje tu szereg zmiennych, jakie należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim warto pamiętać, że na rynku istnieją dwa główne typy zawiasów:

  • kute,
  • regulowane, zwane też śrubowymi.

Każdy z nich ma swoje zalety, jednak w przypadku bram z kutego żelaza zdecydowanie lepiej sprawdzi się ta druga opcja. Jak już wspomnieliśmy, skrzydło wykonane przez kowala będzie miało dość dużą masę – i nawet jeśli początkowo zawiasy zostaną zrobione i zamontowane prawidłowo, po pewnym czasie może się okazać, że brama lekko opada pod własnym ciężarem. W takiej sytuacji konieczne będzie dokonanie pewnych poprawek.

Nie jest to szczególnie skomplikowane – zawiasy regulowane mają specjalny, gwintowany trzpień, wyposażony w zawleczkę. Dzięki niej możliwa jest zmiana położenia każdego ze skrzydeł bramy w taki sposób, by zamek oraz jego gniazdo znalazły się na tej samej wysokości.

Mocowanie zawiasów

 

Pośród wyrobów kowalstwa artystycznego, a więc również bram i ogrodzeń, panuje wielka różnorodność. Niektóre z nich są w całości metalowe, inne łączą w sobie części wykute z żelaza oraz elementy zrobione z drewna, betonu, kamienia itp. Decydując się na konkretny rodzaj zawiasów do bramy, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko materiał, z jakiego zrobione jest skrzydło, ale też ten, z którego wykonano słupki ogrodzenia. Do nich bowiem należy przymocować nieruchomą część zawiasów. Sposób ich montażu zależy od właściwości fizycznych tworzywa. Masz więc do wyboru:

  • wmurowanie,
  • przyspawanie,
  • przykręcenie za pomocą kołków montażowych.

Z kulką czy bez?

Zawiasy do bram można też sklasyfikować ze względu na ich konstrukcję. Jest to ważny parametr, ponieważ ma on bezpośrednie przełożenie na właściwości fizyczne, a co za tym idzie – na trwałość systemu zamykania i otwierania. Pod tym względem wyróżniamy zawiasy:

  • kulkowe,
  • bez kulki.

W przypadku bram kutych jedno- i dwuskrzydłowych, które mają stosunkowo duży ciężar, zdecydowanie lepszym wyborem będą nowoczesne, droższe, ale też trwalsze modele kulkowe. Obecność niewielkiej kuleczki sprawia, że całość pracuje znacznie płynniej, a przede wszystkim – że zawias jest w stanie przenosić bardzo duże obciążenia.

Wygląd ma znaczenie

Wybierając zawiasy, pamiętaj też o kwestii estetyki. Wyroby kowalstwa artystycznego będą przyciągać wzrok zarówno Twoich gości, jak i przypadkowych przechodniów. Wygląd zawiasów powinien więc korespondować z bramą i resztą ogrodzenia – jeśli jest ono nowoczesne, lepsze będą minimalistyczne wzory, jeżeli natomiast wybrałeś styl rustykalny, dobrze sprawdzą się efektowne, fantazyjne modele.

Podsumowanie

Jak widzisz, dobranie odpowiedniego rodzaju zawiasów do bramy z kutego żelaza wcale nie jest takie proste. Pragnąc znaleźć optymalne rozwiązanie, musisz wziąć pod uwagę wiele różnych elementów. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom będzie Ci łatwiej zmierzyć się z tym zadaniem i dokonać satysfakcjonującego zakupu.