Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej

Naped do bramy dwuskrzydlowej - brama dwuskrzydlowa

Element ogrodzenia umożliwiający wjazd na posesję pełni funkcję estetyczną, ale przede wszystkim wpływa też na Twoją wygodę. Dobrze jest zadbać o to, by brama miała zamontowany układ automatycznego otwierania i zamykania, co zapewni Ci duży komfort. Dzięki temu będziesz mógł nią sterować bez konieczności wychodzenia z auta. Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej wybrać? Sprawdź!

Brama dwuskrzydłowa kuta – ciężar

W przypadku tego typu systemu wjazdowego należy wyjątkowo dobrze przemyśleć rodzaj napędu oraz jego wyróżniki. Modele dwuskrzydłowe kute są solidne, ale przez to również i ciężkie. To wymaga stosowania jedynie wytrzymałych i solidnych rozwiązań. Najtańsze urządzenia z całą pewnością się nie sprawdzą. Wysoka waga przęsła sprawia, że zachodzi potrzeba skorzystania ze sprzętu o dużej mocy. Tylko sprawny silnik elektryczny będzie w stanie przesuwać otwierane elementy bramy wjazdowej.

 

Ważne, żeby jednostka napędowa miała zapas mocy. Nie jest wskazane, by pracowała ona na granicy swoich możliwości. Szybko doszłoby wtedy do awarii. Złota zasada głosi, że motor powinien być o ok. 25% silniejszy niż minimalna moc potrzebna na wprawienie danego elementu w ruch. Dlatego tak istotne jest kierowanie się wagą przy wyborze. Dwuskrzydłowa brama kuta o ciężarze 150 kg wymaga silnika o momencie obrotowym 600 Nm. Dla modelu 200 kg będzie to 800 Nm, a 300 kg minimum 1000 Nm.

 

Szerokość bramy ogrodzenia

Drugim czynnikiem, na który musisz zwrócić uwagę, jest szerokość skrzydeł. Od tego parametru zależy dobór właściwego siłownika. Żeby nie ulegał on uszkodzeniom i mógł sprawnie pracować, zapewniać stabilne otwieranie i zamykanie, jego długość powinna być większa od skrzydła. Jeśli jedno przęsło mierzy ok. 2 metry, to idealnie, gdy dobierzesz system napędu wyposażony w trzymetrowy siłownik (ewentualnie 2,5 m).

 

Montaż

Istotny jest również system łączenia poszczególnych elementów oraz sposób uchylania bramy. Najpopularniejsze są napędy śrubowe, które wykazują wysoką wytrzymałość i są łatwe w montażu. Można ich użyć, kiedy szerokość słupka, do którego instaluje się przęsło, nie przekracza 38 cm. W przeciwnym razie niezbędne będą prace modyfikacyjne polegające na wykonaniu specjalnych otworów umożliwiających swobodną pracę siłownika. Rozwiązanie to stosuje się, gdy brama wjazdowa ma otwierać się do wewnątrz.

 

W przypadku modelów zewnętrznych lepiej sprawdzają się instalacje bazujące na ramieniu łamanym. Przegub przepoławiający siłownik sprawia, że może on być z powodzeniem montowany nawet w najszerszych słupkach bez konieczności wiercenia w nich. Bez trudu obsłuży skrzydło o długości ok. 3,5 m.

 

Funkcjonalność, czyli stopień wygody, jakiej oczekujesz

Automatyczne napędy bramowe mogą być proste i pozwalać jedynie na otwieranie przęseł przy użyciu pilota lub stanowić systemy rozbudowane o dodatkowe funkcje, które zapewniają maksymalny komfort. Oczywiście im więcej ich będzie, tym wyższa cena.

Możesz wybierać między modelami napędów do dwuskrzydłowych kutych bram, które oferują takie funkcjonalności jak:

  • system ostrzegawczy,
  • fotokomórka pozwalająca np. na automatyczne otwieranie w przypadku wykrycia ruchu przy bramie czy zatrzymanie uchylania przęsła, kiedy w pobliżu pojawi się przeszkoda, co zapewnia bezpieczne działanie układu,
  • ustawienie samodzielnego zamykania po wjeździe na posesję;
  • programowanie prędkości pracy siłowników.

Zazwyczaj rozwiązanie to jest w standardzie, ale dla pewności sprawdź, czy dany zestaw pozwala na ręczne rozwieranie skrzydeł. Jeśli nie przewiduje on takiej możliwości, nie wjedziesz autem na działkę w przypadku przerwy w zasilaniu lub awarii urządzenia.

 

Podsumowanie

Wybór napędu do bramy ogrodzenia nie może być przypadkowy. Musisz dobrze przeanalizować kilka parametrów. Ważne, żeby układ, na który się zdecydujesz, był dostosowany do właściwości posiadanego przez Ciebie systemu wjazdowego. Koniecznie zwróć uwagę na:

  • szerokość i wagę jednego i drugiego skrzydła,
  • ustal, czy mają się one uchylać na zewnątrz, czy do wewnątrz,
  • gabaryty słupków przytrzymujących przęsła,
  • dodatkowe funkcje, które okażą się dla Ciebie przydatne i zwiększą wygodę korzystania.

Jak widzisz, to, na jaki automatyczny układ otwierania się zdecydujesz, wpłynie na Twój codzienny komfort. Zastanów się zatem, czego oczekujesz i dopiero z tą wiedzą przeglądaj katalogi sprzedażowe.