Farby do metalu. Czym pomalować ogrodzenia kute?

Farby do metalu. Czym pomalować ogrodzenia kute?

Raz na kilka lat warto odświeżyć wygląd bramy. Zmiany koloru lub uzupełnienia ubytków w dotychczasowej powierzchni ogrodzenia metalowego można dokonać za pomocą odpowiedniej farby. Emulsja taka ma za zadanie dokładnie pokryć elementy ochronną warstwą, która nie dopuści do powstawania rdzy. Dowiedz się, jak wybrać dobrą farbę, która trwale złapie się metalu.

Skorodowane powierzchnie to coś, co trapi także właścicieli nowoczesnych ogrodzeń. Wykonane z różnego typu materiałów z czasem stają się podatne na korozję. Ujmuje ona walory estetyczne i stanowi problem dla odporności całej konstrukcji. Aby nie dopuścić do zniszczeń, warto co roku kontrolować, czy nie wymaga ona konserwacji. Jak pomalować ogrodzenie kute? Proste wzory czy finezyjne modele – na każdy z nich znajdzie się sposób. Sprawdź!

Ogrodzenia metalowe – przygotowanie do malowania

Zanim przystąpisz do odnawiania bramy czy kolejnych przęseł płotu, powinieneś solidnie oczyścić ich powierzchnię. Kurz, piach, a nawet tłuszcz mogą sprawić, że warstwa emulsji pokryje się bąbelkami i odpadnie przy najbliższej gwałtownej zmianie temperatury. Jak się przygotować do malowania?

Usuwanie rdzy

Nawet ogrodzenia kute o nowoczesnym wzorze, które masz od kilku lat, mogą pokryć się rudawą powłoką. Dokładnie obejrzyj wszystkie elementy i przystąp do pracy. Jeśli rdza nie wniknęła głęboko, użyj zwykłego odrdzewiacza. W przypadku mocnej penetracji powierzchni trzeba będzie usunąć ją mechanicznie, przy użyciu drucianej szczotki czy papieru ściernego. Możesz zamocować je na specjalnej nakładce szlifierki i przyspieszyć działania.

Odtłuszczanie

Tłuste fragmenty na powierzchni nowoczesnego ogrodzenia kutego mogą pojawić się szczególnie w miejscach furtek i bram, których często dotykasz. Mogą wynikać też z zanieczyszczeń drogowych (np. rozchlapany olej napędowy). Tłuszcz ogranicza przywieranie farby do metalu i sprawia, że ta szybko odpryskuje. Dla pewności oczyść ogrodzenie benzyną ekstrakcyjną lub rozpuszczalnikiem.

Usunięcie resztek odchodzącej farby

Tuż przed malowaniem sprawdź, jak się ma poprzednia warstwa farby. Jeśli dobrze przylega, nie musisz się nią przejmować, jednak w miejscach odpryśnięć lub wybrzuszeń należy ją koniecznie usunąć. Wstępne zdejmowanie starej emulsji wykonasz np. szpachelką, a wykończyć pracę możesz przy użyciu szlifierki wyposażonej w papier ścierny – która przy okazji zmatowi powierzchnię. Taki zabieg zwiększy przyczepność farby i utrwali efekt malowania.

Jak malować ogrodzenia kute?

Na początek zgromadź potrzebne akcesoria. Najlepszy do malowania jest pędzel – dotrzesz nim w każde, nawet mało dostępne miejsce. Duże, płaskie powierzchnie ogrodzenia metalowego pokryjesz za pomocą wałka. Najszybciej uporasz się z malowaniem za pomocą specjalnego pistoletu, lecz licz się z większym zużyciem farby.

Czym malować ogrodzenia metalowe?

Właściwości powierzchni metalowych sprawiają, że nie można malować ich przypadkowymi emulsjami, które nie zapewnią odpowiedniej trwałości i ochrony przed rdzą. Farby do metalu dzielą się przede wszystkim na warianty, jakie wymagają zastosowania podkładu i takie, które kompleksowo pokrywają ogrodzenie kute.

Przy ich użyciu możesz wykonywać wzory, zmieniać kolory oraz tworzyć różne kompozycje – satynowe, matowe, czy też delikatnie mozaikowate tekstury. Dopasuj je nie tylko do swojego gustu, lecz także do powierzchni, którą masz zamiar malować. Farby:

  • poliuretanowe – złożone z dwóch składników emulsje chronią metal przed zmiennymi czynnikami środowiskowymi,
  • poliwinylowo-akrylowe –  mniej odporne, nadają się do ogrodzeń cynkowanych i nieżelaznych,
  • chlorokauczukowe – jeśli lubisz wysoki połysk i cenisz sobie solidną ochronę, wybierz je w połączeniu z preparatem gruntującym,
  • uniwersalne ftalowe – zastosujesz je z powodzeniem na każdej powierzchni,
  • dekoracyjne – po wyschnięciu pokrywają się ciekawymi wzorami. Chronią przede wszystkim przed rdzą,
  • alkidowo-uretanowe – zapewnią mocniejszą ochronę i dekoracyjne wykończenie.

Podsumowanie

Najważniejszym krokiem do skutecznej ochrony ogrodzenia metalowego przed niszczeniem jest jego przygotowanie przed malowaniem. Nałożenie farby w odpowiednich warunkach jest już tylko dopełnieniem całego procesu. Dokładne pokrycie emulsją nawet najmniejszych elementów pomoże Ci utrzymać nieskazitelny stan bramy i przęseł przez długie lata.