Od czego zacząć wybór bram i ogrodzeń kutych?

Od czego zależy wybór bram i ogrodzeń kutych

Etapem nierozerwalnie wiążącym się z budową domu jest zazwyczaj zakup bramy wjazdowej i ogrodzenia. W ten sposób zapewnia się ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Jednak nie tylko! Wybór tych elementów ma również istotny wpływ na całość architektury wokół posesji. Mając już pewność, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma wytycznych co do kształtu, wysokości czy rodzaju materiału, można przymierzyć się do dopasowania bramy i ogrodzenia. Na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Spójny charakter

Zarówno brama prowadząca do posesji, jak i ogrodzenie, powinny być estetycznie spójne – wykonane w tym samym stylu. To pierwsza zasada, jakiej musisz się trzymać! Jeśli zdecydowałeś się na kute przęsła, to wykorzystaj nie tylko praktyczność metalu, z jakiego się je produkuje. Kowalstwo artystyczne pozwala na stworzenie wyjątkowych i niepowtarzalnych wzorów. Skorzystaj z możliwości otoczenia swojej działki nowoczesnym i designerskim ogrodzeniem!

Spójny charakter oznacza więc nie tylko dopasowanie wzoru, ale i koloru. Zdecydowanie najczęściej wybierany jest czarny. Możesz zdecydować się jeszcze np. na złote czy srebrne egzemplarze. Ponadto bramy oraz ogrodzenia muszą zawsze pasować nie tylko do najbliższej architektury, czyli Twojego domu, ale i dalszego, sąsiedzkiego otoczenia. Zastanów się, czy chcesz eksponować to, co znajduje się w granicach Twojej działki, czy też wolisz się całkowicie osłonić przed wzrokiem ciekawskich? Obok bramy zazwyczaj znajduje się w komplecie furtka. Ona także powinna stylistycznie pasować do reszty otoczenia.

Estetyka i praktyczność

Określając styl, w jakim zbudowany jest dom i w który wpisywać się będzie ogrodzenie oraz brama, możesz przenieść te ostatnie na niektóre elementy dekoracyjne występujące na elewacji budynku. Łuki, ornamenty, motywy roślinne czy inne architektoniczne detale mogą czasami dać niezwykły efekt całej aranżacji posesji. Nawet najmniejsze finezyjne metalowe elementy nadadzą posesji wyjątkowości i sprawią, że stanie się ona urokliwym zakątkiem. Bramy i ogrodzenia kute z żelaza są ponadczasowe. Są również inwestycją na długie lata. Dlatego warto dobrze przemyśleć to, jak mają wyglądać. Poza stroną estetyczną ważna będzie wysoka jakość ich wykonania. Narażone są na negatywne działanie czynników atmosferycznych przez cały rok. Dlatego najlepszą opcją są wykonane z kutego żelaza. To najtrwalszy z materiałów, wytrzymały i odporny różne zjawiska pogodowe.

Pełne czy ażurowe ogrodzenie?

Nawet jeśli marzysz o zabudowanym metalowym ogrodzeniu, aby maksymalnie odseparować się od hałasu i ciekawskich spojrzeń, to nie zawsze jest to dobry pomysł. Dlaczego? Bo jeśli nie masz dużej działki, to nie tylko ją optycznie zmniejszą, ale i ograniczysz dostęp światła do niej. Korzystniejszym rozwiązaniem będzie ażurowa zabudowa. Sprawdzi się ona także tam, gdzie odstępy między domostwami są niewielkie. W obu tych przypadkach nada całości lekkości i wyeksponuje architekturę.

Na dużych posiadłościach zarówno bramy wjazdowe do rezydencji, jak i ogrodzenia mogą być pełne.

Jedno czy dwuskrzydłowa brama wyjazdowa do rezydencji?

To kolejne pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć. W tym przypadku również wyznacznikiem będzie przede wszystkim wielkość działki. Na małej nie ma sensu montować bramy dwuskrzydłowej. Za to, jeśli Jesteś właścicielem większej posiadłości, takie rozwiązanie będzie się doskonale z nią komponowało.

Zarówno ogrodzenie, jak i bramę wjazdową trzeba dokładnie wymierzyć. Te pomiary lepiej jednak zostaw fachowcom. Precyzyjnie określą, jaka szerokość i długość będzie optymalna. Jest to konieczne do przygotowania projektu.

Podsumowanie

Jeśli potrzebujesz sugestii, jak zabrać się za wybór bramy i ogrodzenia wokół swojej posesji, służymy radą! Gdy nie masz pomysłu na to, w jakim stylu mają być wykonane – może zainspirują Cię wzory produktów, które do tej pory zrobiliśmy! Chętnie przygotowujemy dla Ciebie niepowtarzalny projekt!