Jak działają napędy do bram?

Jak działają napędy do bram?

Otwierana brama - Jak działąją napędy do bram

Coraz więcej osób decyduje się na bramy z napędem automatycznym. Jest to rozwiązanie wygodne i nowoczesne, które spotyka się nie tylko w luksusowych rezydencjach czy obiektach komercyjnych, ale też w ogrodzeniach domów prywatnych. Jeśli Ty również chciałbyś ją zamontować i zastanawiasz się, w jaki sposób ona działa i czy sprawdzi się na Twojej posesji – zapraszamy do lektury.

Po co Ci automatyczna brama?

Budując ogrodzenie, musisz przemyśleć nie tylko kwestię jego estetyki, ale też komfortu użytkowania. Niekiedy położenie działki wymusza umiejscowienie bramy wjazdowej w takim miejscu, że codzienne korzystanie z niej może być uciążliwe. Konieczność opuszczenia pojazdu i pozostawienia go na podjeździe, by otworzyć skrzydło, może wiązać się z zagrożeniem dla ruchu na drodze. Znacznie łatwiej, a przy tym bezpieczniej jest pozostać w samochodzie, wcisnąć guzik i przejechać na swoją posesję.

Wygoda użytkowania to jednak dopiero początek korzyści, jakie możesz odnieść, decydując się na nowoczesną, automatyczną bramę. Dzięki niej zyskasz również:

 • oszczędność czasu – otwieranie ręczne zawsze trwa dłużej, niż uruchomienie napędu, nie wspominając już o fakcie, że dzięki mechanizmowi automatycznego zamykania nie musisz ponownie wysiadać z samochodu,
 • estetyczny wygląd – brama wjazdowa to najbardziej reprezentacyjna część ogrodzenia. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w Warszawie, Zakopanem, czy niewielkiej miejscowości, będzie ona Twoją wizytówką, a zarazem pierwszą rzeczą, jaką zobaczą odwiedzający Cię goście,
 • bezpieczeństwo – automatyczne zamykanie sprawia, że Twój teren jest niedostępny dla przypadkowych osób, złodziei oraz wałęsających się zwierząt.

Co warto wiedzieć o bramach z napędem automatycznym?

Instalacja elektryczna, niezbędna do ich obsługi, znajduje się w gruncie. Z tego powodu decyzję o zainstalowaniu takiego rozwiązania najlepiej jest podejmować jeszcze na etapie budowy ogrodzenia i przed ułożeniem nawierzchni.

Za wprawianie skrzydeł bramy w ruch odpowiadają specjalne siłowniki oraz elementy sterujące. Dzięki napędowi automatycznemu obsługa jest bardzo prosta i właściwie ogranicza się do wciśnięcia przycisku na pilocie.

W zależności od Twoich upodobań oraz parametrów działki możesz wybrać jeden z poniższych typów:

 • bramy przesuwne – to najbardziej popularne rozwiązanie. Spotyka się je zarówno w nowoczesnych, jak i stylizowanych, kutych ogrodzeniach. Jego największą zaletą jest fakt, że skrzydło przesuwa się tylko w jedną stronę, przez co zajmuje ono niewiele miejsca. Co ważne, specjalny czujnik sprawia, że po natrafieniu na przeszkodę moduł cofa się automatycznie,
 • bramy dwuskrzydłowe – najczęściej spotyka się je w luksusowych willach, ale nie jest to sztywną regułą. Faktem jest, że uchylają się one do wnętrza posesji, więc wymagają dość dużo przestrzeni. W zamian za to ich otwieranie i zamykanie przebiega szybciej niż w przypadku bram przesuwnych.

Jaki napęd warto wybrać?

Na rynku istnieją dwa główne typy rozwiązań odpowiadających za otwieranie i zamykanie bramy:

 • mechaniczne,
 • elektrohydrauliczne.

Bardziej popularna jest pierwsza z opcji. Takie napędy do bram są nie tylko tańsze, ale też bardziej odporne na zmienne czynniki atmosferyczne, jakie występują w naszym klimacie. Jeśli zdecydujesz się na model elektrohydrauliczny, będziesz musiał zamontować do niego zestaw grzałek, które pomogą utrzymać odpowiednią temperaturę cieczy roboczej zimą.

Pragnąc jak najlepiej dobrać typ urządzenia do bramy, powinieneś też wziąć pod uwagę następujące elementy:

 • ilość miejsca, w którym możesz zamontować siłownik,
 • ciężar skrzydła – pamiętaj, że to wykonane z kutego żelaza będzie miało sporą wagę,
 • jego długość,
 • odległość osi zawiasów od krawędzi słupka, na którym opiera się brama
 • model – płaska powierzchnia będzie musiała znosić podmuchy wiatru, co może doprowadzić do jej wypaczenia. Pod tym względem bramy ażurowe sprawdzają się znacznie lepiej niż te wykonane z płyt stawiających duży opór podmuchom.

Podsumowanie

Napęd automatyczny sprawia, że obsługa bramy jest prosta i komfortowa. Oczywiście, warunkiem powodzenia jest odpowiednie dopasowanie typu urządzenia do charakterystyki ogrodzenia. Mamy nadzieję, że nasze porady sprawią, iż dokonasz udanego wyboru, który będzie dla Ciebie źródłem satysfakcji przez wiele lat!