Jaką bramę wyjazdową wybrać?

Jaką bramę wyjazdową wybrać?

Brama dwuskrzydłowa kuta - ogrodzenie metalowePoszukujesz bramy wjazdowej i zastanawiasz się, jaka będzie idealna dla Twojej posesji? Lepiej sprawdzi się dwuskrzydłowa, czy może przesuwna? Która będzie doskonale komponować się z resztą ogrodzenia? Jakie kryteria powinieneś przyjąć i na co warto zwrócić uwagę? Jeśli zastanawiają Cię takie właśnie kwestie – zapraszamy do lektury. Dzięki naszym poradom z łatwością dokonasz najlepszego wyboru.

Bezpieczeństwo i wygoda przede wszystkim

Jedną z pierwszych decyzji, jakie powinieneś podjąć w związku z budową ogrodzenia wokół Twojego domu, jest położenie wjazdu. Wiążą się z tym dwa czynniki, a mianowicie: lokalizacja bramy oraz jej szerokość. Dopiero kiedy te parametry zostaną określone, możesz przejść do rozstrzygania kwestii wtórnych, jak np. sposób otwierania czy stylistyka. Może się bowiem zdarzyć, że umiejscowienie oraz rozmiar skrzydła zdeterminują wszystkie pozostałe decyzje.

Położenie bramy

Jest rzeczą oczywistą, że wjazd na Twoją posesję powinien znajdować się w takim miejscu, byś mógł bezpiecznie pokonywać go każdego dnia i nocy, niezależnie od warunków atmosferycznych. Pamiętaj także, że korzystanie z bramy nie może stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu ani dla przypadkowych przechodniów. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeżeli Twój dom położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej ulicy albo w miejscu słabo widocznym dla kierowców, np. tuż za łukiem drogi. W niektórych przypadkach najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie cofnięcie wjazdu w głąb posesji.

Szerokość bramy

Zgodnie z przepisami powinna ona mierzyć przynajmniej 240 cm. Pamiętaj jednak, że taka szerokość będzie wystarczająca tylko wtedy, gdy masz niewielki pojazd, a promień skrętu z drogi na Twoją działkę jest odpowiednio duży. Jeśli jednak posesja jest usytuowana w taki sposób, że musisz manewrować, by trafić w światło wjazdu, lepiej jest wybrać nieco szerszą bramę — na przykład trzymetrową. Dzięki temu nie będziesz co dzień ryzykował, że uszkodzisz samochód lub ogrodzenie.

Jaki rodzaj bramy wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego na początku możesz mieć pewne trudności z dokonaniem wyboru. To, jaki typ będzie dla Ciebie najlepszy, zależy od takich czynników, jak:

  • wygląd ogrodzenia – jeżeli jest ono nowoczesne i zdobią je proste, industrialne wzory, brama powinna prezentować się podobnie, by korespondować z jego stylem. Jeśli natomiast jest ono dziełem kowalstwa artystycznego, znacznie lepiej sprawdzi się fantazyjna brama kuta, która świetnie koresponduje z nowoczesnymi meblami ogrodowymi;
  • ilość miejsca, jakim dysponujesz – pamiętaj, że zgodnie z przepisami skrzydła nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji. Pragnąc wybrać bramę dwuskrzydłową, musisz więc zadbać o odpowiednią ilość przestrzeni, tak by po jej otwarciu możliwe było wygodne manewrowanie samochodem. Jeżeli masz niewiele miejsca, lepiej sprawdzi się model przesuwny;
  • Twoje upodobania – o gustach trudno jest dyskutować, bo każdemu podoba się co innego. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, pamiętaj, że kupujesz coś, co z założenia ma Ci służyć przez długie lata. Zaoszczędzenie kwoty rzędu 100 PLN, żeby nabyć rzecz, której wygląd zupełnie Ci nie odpowiada, z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Jeśli więc marzysz o efektownej bramie kutej i możesz sobie na nią pozwolić bez rujnowania domowego budżetu, powinieneś się na nią zdecydować.

Z napędem czy bez?

Jeszcze do niedawna automatyczne otwieranie kojarzyło się wyłącznie z luksusowymi rezydencjami, jednak obecnie coraz więcej osób decyduje się na bramę sterowaną z pilota. Takie rozwiązanie pociąga za sobą pewne koszty, ale ma także szereg zalet. Podstawową z nich jest wygoda – zamiast wysiadać z samochodu (i to dwukrotnie), możesz po prostu nacisnąć przycisk i komfortowo przejechać. Co więcej, dzięki temu unikasz ryzyka, że złodziej skorzysta z okazji i skradnie Twoje auto w czasie, gdy Ty będziesz otwierał bądź zamykał bramę. Zanim jednak zdecydujesz się na taką inwestycję, zorientuj się, jaki typ napędu będzie w Twoim przypadku najlepszy. Zależy to od kilku parametrów, między innymi:

  • sposobu otwierania,
  • materiału, z jakiego wykonana jest brama,
  • sposobu jej osadzenia na słupkach,
  • ciężaru – pamiętaj, że elementy kute są zwykle dość ciężkie.

Podsumowanie

Podejmując decyzję co do rodzaju bramy wjazdowej, powinieneś wziąć pod uwagę wiele pozornie niezwiązanych ze sobą elementów — od usytuowania Twojej posesji, poprzez typ ogrodzenia aż po walory estetyczne. Wybór z całą pewnością nie jest sprawą prostą. Wierzymy jednak, że dzięki naszym poradom będzie Ci łatwiej dopasować najodpowiedniejszy model bramy, którym będziesz cieszył się przez długie lata.