Czym jest kowalstwo artystyczne?

Czym jest kowalstwo artystyczne

Kowalstwo artystyczne polega nie tylko na tym, aby bramy, ogrodzenia czy meble kute były trwałe. Dzięki różnym tradycyjnym i nowoczesnym technikom przedmiotom codziennego użytku nadaje ono niezwykle estetyczną formę. Dowiedz się, jak powstają dzieła tworzone przez artystę i rzemieślnika w jednej osobie!

Sztuka sięgająca czasów starożytnych

Ręczny wyroby z kutego żelaza były znane już w starożytności. Łączono wówczas technikę kowalską (na gorąco) i ślusarska (na zimno). W średniowieczu pojawiły się już m.in. pięknie kute drzwi i skrzynie zdobione najczęściej motywami roślinnymi. Kowalstwo artystyczne obejmowało z czasem latarnie, klucze, kraty okienne. Rzemieślnicy specjalizujący się w tej dziedzinie zajmowali się także wykonywaniem krat balkonowych, koszy okiennych, ogrodzeń parków i posiadłości. Zmieniała się także moda na motywy dekoracyjne. Różne przedmioty wzbogacano wzorami, takimi jak np. kwiat akantu, fantazyjne muszle czy kogucie grzebienie. Przykładem niezwykle oryginalnego kowalstwa artystycznego w Polsce są katedry w Gnieźnie i Krakowie.

Dziś rzemiosło to znowu powraca do łask. Potwierdza to nasza działalność – prowadzona w Warszawie i w okolicach. Coraz więcej osób lubi otaczać się oryginalnie prezentującymi się przedmiotami. Szuka niepowtarzalnych form, a zarazem trwałych i solidnych, które można zrealizować na indywidualne zamówienie. W kowalstwie artystycznym miesza się tradycja i nowoczesność za sprawą stosowanych metod narzędzi oraz trendów.

Wizja artysty i rzemieślnika

Ciężka praca i sztuka – to z pewnością łączy w sobie kowalstwo artystyczne. Jednak efekty tego zestawienia często zapierają dech w piersiach. W tym fachu liczy się kreatywna wizja. Czasami trzeba sięgnąć po inspiracje historyczne, innym razem – po nowoczesne. Nie ma mowy o niedbałym podejściu do każdego projektu. Każde zlecenie wymaga dokładności i precyzji. Cechuje je niepowtarzalność wzorów. Kowal to artysta i rzemieślnik w jednym, który potrafi wyczarować z metalu coś niepowtarzalnego.

Od samego początku istnienia kowalstwa artystycznego nie zmieniło się jedno. To rzemiosło zajmujące się tworzeniem rzeczy użytkowych, a zarazem pięknych. Mniejsze projekty realizowane są w ramach metaloplastyki. To świetna alternatywa dla produktów powstających na rynek komercyjny. Produkty ręcznie wykonywane przez kowala łączą w sobie niezawodność i oryginalność.

Ekskluzywne bramy wjazdowe, nowoczesne ogrodzenia i niepowtarzalne meble

Dzięki kowalstwu artystycznemu zwykle przedmioty codziennego użytku nabierają estetycznej wartości. Meblom z kutego metalu, takim jak np. rama łóżka, lustro czy lampa lub innym elementom wyposażenia nadaje się nowy wymiar. Powstają niepowtarzalne dzieła sztuki, których nie da się nie zauważyć w żadnym wnętrzu. Inspirowane naturą mają ponadczasowe zastosowanie. Dzięki swojemu kunsztowi będą zachwycać jeszcze wiele pokoleń.

Pięknie kute bramy wjazdowe czy ogrodzenia metalowe łączą w sobie praktyczność i luksus. Marzysz o tym, aby Twój dom otoczony był płotem, który będzie różnił się od sąsiednich? Możesz zamówić zarówno klasyczne, jak i minimalistyczne parkany, bogato zdobione, np. motywami roślinnymi. Chcesz mieć bramę wjazdową, która będzie wizytówką Twoje posesji? Może być subtelna, jak i masywna. Inwencja twórcza pozwala na stworzenie najbardziej skomplikowanych wzorów!

Podsumowanie

Dzięki usługom kowalstwa artystycznego, jakie świadczymy, każdy klient może zamówić dla siebie indywidualnie zaprojektowane i wykonane zarówno meble domowe, jak i ogrodowe, a także ogrodzenia czy bramy do rezydencji. Niebanalne wzornictwo nie będzie jedynym ich atutem. Zabezpieczone przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych posłużą Ci wiele lat. Przejrzyj proponowane przez nas wzory!