Kowalstwo we współczesnym świecie

kowalstwo artystyczne Zastanawiasz się, jak wygląda kowalstwo w XXI wieku? Chcesz wiedzieć, dlaczego określa się je jako „artystyczne”? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury. Dowiesz się z niej, jak wygląda współczesna kuźnia, jakie wyroby w niej powstają i dlaczego kowale są potrzebni nie tylko w Zakopanem, ale i w centrum Warszawy.

Czym jest kowalstwo artystyczne?

Jak nazwa wskazuje, jest to forma sztuki. We współczesnym świecie ludzie nadal jeżdżą konno, jednak kowal to nie tylko człowiek zajmujący się podkowami. Znacznie częściej to artysta tworzący efektowne, niepowtarzalne wyroby z ręcznie kutego metalu. Jest to nowoczesny zawód, który zyskuje coraz większą popularność, tym bardziej że popyt na personalizowane wyroby kowalskie wciąż rośnie. Do najczęściej zamawianych przedmiotów należą:

 1. Kute meble. Nadają się zarówno do ogrodu, jak i do kuchni czy eleganckiego salonu. Designerski wygląd oraz duże możliwości modyfikacji sprawiają, że tego rodzaju sprzęty komponują się z każdym stylem architektonicznym, począwszy od rustykalnego, poprzez klasyczny, aż po industrialny i loftowy.
 2. Fantazyjne bramy. Warto mieć na uwadze, że jest to pierwszy element, jaki widzą odwiedzający Cię goście. Nietypowe, kute skrzydło może stanowić Twoją wizytówkę i sprawić, że wyróżnisz się na tle sąsiadów.
 3.  
 4. Ogrodzenia wykonane w całości lub częściowo z metalu. Ich największymi zaletami, poza designerskim wyglądem, są: solidność, trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne. Kute ogrodzenie przetrwa wiele lat w niezmienionym stanie, zapewniając domownikom bezpieczeństwo i ochronę przed nieproszonymi gośćmi lub wścibskimi spojrzeniami.

Dlaczego kowal stał się artystą?

Współczesne kuźnie nie różnią się aż tak bardzo od tych sprzed wieków. Kowalowi nadal niezbędne są do pracy takie elementy, jak:

 • palenisko,
 • kowadło,
 • kleszcze,
 • młotek,
 • robocze ubranie, czyli fartuch oraz rękawice.

 

Tym, co uległo zasadniczej zmianie, jest produkt finalny oraz jego estetyka. Końskie podkowy musiały być trwałe i solidne – nikt nie wymagał, by były designerskie. Współczesne wyroby kowalstwa artystycznego, takie jak bramy, meble czy ogrodzenia, mają przede wszystkim zachwycać. Pamiętaj, że często są to niepowtarzalne dzieła sztuki, a ich efektowny wygląd jest równie istotny, jak trwałość, solidność i walory użytkowe. Wszystko to powoduje, że wyroby z kutego metalu są zwykle droższe niż sztampowe produkty ze sklepu. Stanowią one jednak zupełnie inną ligę, a ich legendarna trwałość oraz unikalny design sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się w nie zainwestować.

Jak znaleźć dobrego kowala?

Wbrew pozorom, wcale nie trzeba w tym celu udawać się na wieś. Współczesnych kowali spotyka się też w miastach, takich jak Zakopane, Kraków, a nawet Warszawa. Znajdziesz ich wszędzie tam, gdzie są ludzie, którym zależy na wysokiej jakości, unikalnym wyglądzie oraz trwałości, jakimi charakteryzują się wyroby z kutego metalu. Jeśli chcesz mieć pewność, że firma zajmująca się kowalstwem artystycznym spełni Twoje oczekiwania, powinieneś zwrócić uwagę na dwa elementy:

 1. Doświadczenie. W dawnych czasach rzemieślnik, zanim osiągnął biegłość, musiał ćwiczyć przez wiele lat. Dzisiaj nic się w tej kwestii nie zmieniło – tworzenie mebli, balustrad czy bram z kutego metalu wcale nie jest proste, dlatego tylko praktyka czyni prawdziwego mistrza.
 2. Dotychczasowe prace. Weź pod uwagę, że kowalstwo artystyczne to szeroka dziedzina, a kształtowanie metalu na gorąco wymaga precyzji, skupienia i wiedzy. Upewnij się więc, że specjalista, którego wybrałeś, może pochwalić się wyrobami tego rodzaju, a który Ci chodzi. Pamiętaj, że można tworzyć wspaniałe meble, ale przeciętne bramy i ogrodzenia lub odwrotnie, dlatego przed złożeniem zamówienia poproś kowala o pokazanie dotychczasowych prac.

Podsumowanie

Mimo upływu czasu kowalstwo pozostaje cenionym i potrzebnym zawodem, a przedmioty z kutego metalu cieszą się coraz większą popularnością. Mamy nadzieję, że dzięki uzyskanym od nas informacjom będziesz mógł w pełni docenić ich niezwykły kunszt, trwałość oraz niepowtarzalny wygląd. Jesteśmy przekonani, że jeśli w nie zainwestujesz, będziesz zadowolony z tej decyzji.