Czy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia na budowę?

Czy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia na budowę

Coraz więcej osób decyduje się na efektowne, kute ogrodzenia. Jeśli Ty również chciałbyś je zastosować i zastanawiasz się, czy będziesz potrzebował do tego pozwolenia, zapraszamy do lektury. Dzięki niej dowiesz się, o czym warto pamiętać, planując taką inwestycję, a także, w jakich przypadkach konieczne będzie dopełnienie pewnych formalności.

Postawienie ogrodzenia a przepisy

Budując ogrodzenie, nie tylko wyznaczasz granice własnej posesji, ale też chronisz ją przed dostępem nieproszonych gości lub dzikich zwierząt. O ile jednak ustawienie siatki czy zasadzenie żywopłotu wydaje się niewielką ingerencją w krajobraz, o tyle budowa solidnego, kutego ogrodzenia bez stosownych pozwoleń może już budzić pewne wątpliwości.

 

Na szczęście, w większości przypadków nie są one uzasadnione. Zgodnie z przepisami, zwykle nie musisz starać się o pozwolenie na budowę ogrodzenia. W Ustawie z dnia 20 lutego 2015 r., która reguluje tę kwestię, postawiono jednak pewne warunki, jakie musi spełnić taka inwestycja.

  1. Istotna jest wysokość – jeśli nie przekracza ona 2,2 m, nie musisz zgłaszać takiej budowy ani tym bardziej starać się o pozwolenie. Co ważne, ten parametr liczy się od powierzchni gruntu. Wiele wzorów nowoczesnych ogrodzeń kutych opartych jest na podmurówce, dlatego określając wysokość, powinieneś uwzględnić nie tylko ich metalową część, ale całość, razem z betonem, drewnem lub murkiem.
  2. W ramach wspomnianych 2,2 m możesz przebudowywać lub remontować już istniejące ogrodzenie. Nie potrzeba do tego żadnych pozwoleń.
  3. Wspomniana wyżej Ustawa zmienia wcześniejsze przepisy dotyczące zamiaru budowy. Od 2015 roku nie musisz już zgłaszać chęci ustawienia ogrodzenia pomiędzy Twoją posesją a sąsiadującą z nią działką lub drogą, parkiem, czy terenem publicznym.

Szczególne przypadki

Warto pamiętać, że istnieją sytuacje, w których postawienie ogrodzenia nie jest aż tak proste i wymaga zdobycia stosownych zezwoleń. Dzieje się tak w następujących przypadkach:

  1. Gdy planowane ogrodzenie będzie wyższe niż 2,2 m.
  2.  
  3. Gdy stanie ono na granicy terenów o dużych różnicach wysokości. Wówczas konieczne jest postawienie muru oporowego oraz uwzględnienie warunków technicznych. Istotne jest także budowanie takich obiektów zgodnie ze sztuką, co gwarantuje bezpieczeństwo.

Pamiętaj też, że przepisy wymagają, by konstrukcje, których wysokość nie przekracza 1,8 m, miały tak zwane bezpieczne wykończenie. Jeśli więc planujesz zbudować ogrodzenie kute, zadbaj o to, by jego metalowa część nie miała ostrych zakończeń, o które można się skaleczyć. Niedopuszczalne jest także stosowanie drutu kolczastego, tłuczonego szkła i innych niebezpiecznych materiałów. 

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Stawiając ogrodzenie kute, czynisz inwestycję, która ma przetrwać przez wiele lat. Jest wiec niezmiernie istotne, byś dokładnie przemyślał kilka kwestii z nią związanych.

  1. Umiejscowienie i rodzaj bramy. Pamiętaj, że nie może ona otwierać się na zewnątrz posesji, a jej codzienne użytkowanie powinno być komfortowe i bezpieczne – nawet jeśli oznacza to, że będziesz musiał lekko cofnąć ogrodzenie.
  2. Stylistyka. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów – od nowoczesnych, poprzez proste (klasyczne), aż po fantazyjne, rustykalne formy. Warto zadbać o to, by  charakter ogrodzenia korespondował ze stylem, w jakim zbudowano dom oraz z jego lokalizacją. Innego rodzaju wzornictwo będzie odpowiednie w Zakopanem, a odmiennego – w centrum Warszawy.
  3. Wysoka jakość. Dotyczy to nie tylko metalu, z jakiego wykonane jest ogrodzenie, ale też słupków i innych części, jak bramy, zawiasy, system otwierania itp. Planując tego rodzaju inwestycję, warto zaufać firmie, która ma odpowiednie doświadczenie i cieszy się pozytywnymi opiniami klientów.

 

Zamów kute ogrodzenie!

Budowa solidnego, metalowego ogrodzenia to prosty sposób na zapewnienie sobie oraz swojej rodzinie bezpieczeństwa i komfortu. Nawet jeśli nie wymaga ona dopełniania żadnych formalności, warto poświęcić jej sporo uwagi jeszcze na etapie planowania. Mamy nadzieję, że nasze porady ułatwią Ci to zadanie. Jeśli szukasz firmy, która zrealizuje dla Ciebie kutą konstrukcję – zapraszamy do kontaktu