Brama przesuwna – jak ją zrobić?

Brama przesuwnaPrzez wiele lat większość ogrodzeń na terenie Polski wyposażona była w bramy skrzydłowe. Obecnie jednak coraz częściej są one zastępowane przez mające wiele zalet rozwiązania przesuwne. Czy ich montaż jest równie prosty? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zrobić to dobrze!

Przesuwne bramy wjazdowe – jakie są ich plusy?

Każda brama pełni dwie funkcje – użytkową i estetyczną. Dlatego większość właścicieli posesji zwraca na nie szczególną uwagę. Z faktu tego zdają sobie też sprawę producenci, oferując szeroki wybór produktów – o różnorodnych parametrach technicznych i designie. Coraz popularniejsze są również luksusowe bramy z kutego żelaza, które wytwarzamy na zamówienie naszych klientów.

Szczególnie dużym uznaniem cieszą się wszelkiego typu skrzydła ogrodzeniowe przesuwne. Popularność ta nie wynika tylko z chwilowej mody. Patrząc obiektywnie, opcja ta ma wiele zalet względem klasycznych rozwiązań. Przede wszystkim bramy takie zajmują dużo mniej miejsca, gdyż przesuwają się wzdłuż ogrodzenia.

Po drugie, w przypadku zastosowania automatycznego systemu otwierania korzystają one z tylko jednego siłownika, zamiast dwóch, co zmniejsza ryzyko problemów technicznych. Dodatkowo bramy przesuwające się na rolkach z reguły wyposażone są w czujniki obecności oraz funkcję furtki, które gwarantują bezpieczeństwo oraz jeszcze bardziej poprawiają ich walory użytkowe. Zdaniem wielu, ważną ich zaletą jest również estetyka, choć w tym przypadku wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych upodobań i sposobu wykonania.

ramy przesuwne – na co zwrócić uwagę przed realizacją?

Wybór bramy przesuwnej jest rozsądny i uzasadniony. Jednak przed rozpoczęciem inwestycji koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • ilość miejsca – zasadniczo skrzydła na rolkach wymagają mniejszej ilości przestrzeni, jednak ogrodzenie, wzdłuż którego się przesuwają, musi być dłuższe, od nich samych,
  • szerokość – brama przesuwna musi być szersza od wjazdu i pozwalać na swobodny ruch pojazdów,
  • typ produktu – obecnie na rynku dostępne są warianty samonośne i na prowadnicach; pierwsze z nich są co prawda droższe, jednak też wygodniejsze – w szynach zbiera się śnieg, lód i zanieczyszczenia, które mogą uniemożliwić otwarcie,
  • sposób instalacji – montaż systemów przesuwnych wymaga pewnej wiedzy, doświadczenia i użycia specjalistycznych narzędzi; dlatego zawsze warto się zastanowić, czy nie lepiej zlecić tego zadania profesjonalistom.

Montaż bramy przesuwnej – krok po kroku

Jeśli wykonanie i instalację bramy przesuwnej zlecisz profesjonalnej firmie, musisz tylko wybrać odpowiedni model lub przekazać własny projekt do realizacji. W przypadku samodzielnego montażu trzeba podejść do tematu metodycznie – krok po kroku:

1. Dokonanie pomiarów wjazdu i określenie możliwości montażu. 2. Wybór konkretnego typu bramy i automatyki. 3. Zakup materiałów dodatkowych. 4. Zapoznanie się z instrukcją montażu i zaleceniami producenta. 5. Wylanie fundamentów i zatopienie w nich elementów konstrukcyjnych, na których będą mocowane wózki i prowadnice. 6. Dociągnięcie źródła prądu – w przypadku elektrycznego systemu zamykania. 7. Montaż słupków, rolek i ewentualnie prowadnicy. 8. Instalacja automatyki i skrzydła bramy. 9. Sprawdzenie geometrii i działania całości oraz ewentualna regulacja.

Prosta czy kuta brama przesuwna – którą wybrać?

Zastanawiając się nad wykonaniem bramy wjazdowej przesuwnej, warto poświęcić chwilę kwestiom estetycznym. Możliwości w tym przypadku jest bowiem całkiem sporo. Możesz postawić na proste warianty, z reguły wykonane z kątowników i paneli z metalu lub tworzywa. Jednak ich trwałość pozostawia wiele do życzenia.

Dlatego najlepszym wyborem są produkty bardziej luksusowe – z kutego żelaza. Co warte podkreślenia, w zależności od wybranego projektu, pasują one zarówno do bogatego stylu dworkowego, jak i bardziej minimalistycznych, współczesnych aranżacji domów i ogrodów. Wysokiej jakości brama kuta to inwestycja na lata, która będzie cieszyć gospodarzy i zachwycać gości.

Zamów bramę kutą ze sprawdzonego źródła!

Eleganckie bramy przesuwne są świetną alternatywą dla prostych i mało estetycznych konstrukcji z siatki czy drewna. Ich wykonanie możesz zlecić naszej firmie. Od lat zajmujemy się kowalstwem artystycznym. Możemy stworzyć dla Ciebie nowoczesne skrzydło ogrodzeniowe zgodne z Twoją wizją. Sprawdź nasze realizacje i zadzwoń!