Ile kosztuje ogrodzenie kute

Ile kosztuje ogrodzenie kute?

Ile kosztuje ogrodzenie kute

Efektowne, kute ogrodzenie to nie tylko skuteczna bariera dla nieproszonych gości, ale też elegancka wizytówka gospodarza posesji – czyli Twoja. Nic zatem dziwnego, że bierzesz pod uwagę taką inwestycję. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy będzie Cię na nią stać, ile kosztuje metr bieżący i od czego może zależeć finalna cena – zapraszamy do lektury. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom będzie Ci łatwiej oszacować wydatki i podjąć przemyślaną decyzję.

Dlaczego akurat ogrodzenie kute?

Na rynku dostępnych jest wiele innych opcji jak choćby metalowe panele, siatka czy drewno. Każde z tych rozwiązań skutecznie spełni swoją funkcję, wytyczając granice Twojej posesji. Żadne nie sprawi jednak, że poczujesz się wyjątkowo, nie podkreśli Twojego statusu, ani nie stanie się wyrazem Twojej indywidualności oraz upodobań. 

W odróżnieniu od innych rodzajów ogrodzeń, przęsła oraz bramy kute wykonywane są ręcznie. W praktyce oznacza to, że są one pewnego rodzaju dziełami sztuki, a ich posiadanie jest wyznacznikiem prestiżu i umiłowania rzeczy nieszablonowych. Piękne, unikatowe ogrodzenie może być prawdziwą perełką architektoniczną, która znacznie podniesie walory krajobrazowe miejsca, w którym znajduje się Twój dom.

Warto też pamiętać, że mimo iż ogrodzenia kute kojarzą się z dworami i okazałymi rezydencjami w stylu rustykalnym, coraz częściej pojawiają się one w otoczeniu nowoczesnych budynków o prostych, surowych bryłach. Mnogość dostępnych wzorów oraz ręczne wykonanie sprawiają, iż można nadać im właściwie dowolny kształt – od bardzo finezyjnych, wręcz bajkowych, po modernistyczne.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że bramy i ogrodzenia kute są dużo trwalsze, niż elementy zrobione z innych materiałów. Jeśli zostaną  wykonane i zamontowane w prawidłowy sposób, mogą z powodzeniem przetrwać w niezmienionym stanie nawet przez kilkadziesiąt lat. Solidne, kute ogrodzenie nie tylko zwiększy poziom bezpieczeństwa Twojego i Twoich domowników, ale też stanie się pewnego rodzaju inwestycją – raz wzniesione, nie będzie wymagało żadnych dodatkowych nakładów finansowych. Co więcej, przęsła i bramy z czasem nabiorą jeszcze szlachetności, stopniowo pokrywając się patyną i zyskując nowy, elegantszy i bardziej stylowy wygląd.

Ile kosztuje ogrodzenie kute?

Jak się zapewne domyślasz, ze względu na swoje wyjątkowe walory, estetykę oraz ręczne wykonanie, kute ogrodzenia nie należą do tanich rozwiązań. Mając jednak na uwadze ich wytrzymałość, można założyć, że w perspektywie kilkunastu czy kilkudziesięciu lat różnica w nakładach, jakie musiałbyś ponieść na wymianę czy naprawę mniej wytrzymałych rozwiązań, wcale nie będzie tak duża.

Finalna cena, jaką będziesz musiał zapłacić za zakup kutego ogrodzenia oraz bramy zależy od kilku czynników. Do najważniejszych z nich należą:

  • wzór
  • rodzaj metalu
  • lokalizacja.

Wzór

Im bardziej wymyślny model wybierzesz, tym więcej będziesz musiał za niego zapłacić. Przykładowo, proste przęsło o szerokości 2 metrów to wydatek rzędu 300 zł, ale bogato zdobione o tej samej wielkości kosztuje już 500 zł.

Rodzaj metalu

Nowoczesne ogrodzenia i bramy kute wykonywane są z żelaza, miedzi, mosiądzu, stali oraz innych stopów. Coraz częściej zdarzają się też modele zawierające wstawki z innych tworzyw, np. z drewna czy kamienia. Każdy z tym materiałów będzie miał nieco inną cenę, a inkrustacje dodatkowo ją podniosą. 

Lokalizacja

Być może w dobie internetu ten parametr wydaje Ci się bez znaczenia – w końcu kute bramy i przęsła możesz zamówić w dowolnym miejscu na świecie. To oczywiście prawda. Nie zapominaj jednak, że aby móc ustawić ogrodzenie, trzeba będzie jeszcze wykonać podmurówkę i osadzić na niej metalowe elementy. Koszt wykonania takiej usługi może być różny w zależności od lokalizacji i specyfiki danego rynku pracy. Przykładowo, w Gorlicach cena metra bieżącego ogrodzenia wraz z podmurówką wyniesie ok. 113,30 zł netto, w Legnicy – 121 zł netto, ale w Warszawie za tę samą pracę trzeba będzie zapłacić już 143 zł netto.

Podsumowanie

Jak widzisz, zakup ogrodzenia kutego będzie wiązał się z pewnymi wydatkami. Pamiętaj jednak, że jest to inwestycja na długie lata. Warto też mieć na uwadze fakt, że takie rozwiązanie, w odróżnieniu od alternatywnych opcji, nie wymaga praktycznie żadnej uwagi z Twojej strony – konserwacja, malowanie czy odnawianie nie wchodzą tu w grę. Dzięki temu możesz zaoszczędzić sobie sporo wysiłku oraz kłopotów, jakie towarzyszyłyby Ci w przypadku posiadania innych rodzajów ogrodzeń.